Appointed Officials

TOWN OFFICERS APPOINTED

 

TOWN ADMINISTRATOR

Richard Brown

 

TOWN COUNSEL

K-P Law

 

TOWN ACCOUNTANT/FINANCE DIRECTOR

Joseph Bolton (Retired 2/12/2021)

 

TOWN TREASURER/COLLECTOR

Tammy Pacheco

 

SUPERINTENDENT WATER & SEWER

Robert Bozikowski (Resigned 3/26/2021)

               

SUPERINTENDENT HIGHWAY DEPARTMENT

Christopher Simons

                                                                         

HEALTH AGENT

Timothy Turner

 

CONSERVATION AGENT

Timothy Turner

 

DIRECTOR OF LIBRARIES

Joanne Nichting

 

RECREATION DIRECTOR

Barry Fontaine                                                     

 

SEALER OF STANDARDS

Kevin Duquette

 

REGISTRAR OF VOTERS

Sherri Vale-Turner (R)                                                                         2022

Barry Sullivan (D)                                                                                2021

Joseph Costa (R)                                                                                  2023

Dolores Berge, Clerk (D)

 

ZONING BOARD OF APPEALS

Steven Cadorette, Chairman                                                               2022

James J. Pimental, Clerk                                                                       2021

Joseph Fingliss                                                                                    2023

Michael Langfield, Alternate                                                             2022

Allen Smith, Alternate                                                                         2021

 

HISTORICAL COMMISSION

Sheila Weinberg, Vice Chair                                                               2023                                       

James O’Rourke, Jr., Chairman                                                           2023

Anthony Kucikas, Treasurer                                                             2022

Holly McNamara                                                                                  2022

Timothy Turner                                                                                    2021

Derek Richard                                                                                       2021

Mary Ann McDonald                                                                         2022

 

TOWN HISTORIAN

Mary Ann McDonald

 

INSPECTOR OF ANIMALS

Lisa White

 

TREE WARDEN

Timothy Turner

 

FENCE VIEWER/FIELD DRIVER

Paul Boucher

 

BUILDING INSPECTOR/ZONING AGENT

Paul Boucher

 

WIRE INSPECTOR

David Tavares

 

ASSISTANT WIRE INSPECTOR

George W. Gauthier, Jr.

George Faria, Alternate

 

PLUMBING INSPECTOR

Scott O’Brien

Eric Miguel

 

TOWN PLANNER

Nancy Durfee

 

FOREST WARDEN

Jamison Barros

 

TOWN PHYSICIAN

Dr. Christopher Quinn

 

TOWN NURSE

Emily Lachance

 

TOWN UNDERTAKER

William S. Hathaway

 

HARBOR MASTER

Robert Ganem        

Dennis J. Mello (Assistant)

David R. Messier (Assistant)

Brendan Ganem (Assistant)

 

VETERANS AGENT

Heather Cheetham

Kimberly Michaud, Assistant to the Veterans Agent

 

EMERGENCY MANAGEMENT DIRECTOR

Jamison Barros

 

GRAVES REGISTRATION OFFICER

Dolores Berge

Kathleen Maiato, Assistant

 

ADVISORY & FINANCE COMMITTEE

Laurent Guay, (Resigned 3/1/21)                                                       2021

Dominic Raffa, Chairman    (1/20/21)                                 2023

Atty. Steven P. Sabra (term end 6/30/20)                                         2020

James Teixeira, Jr. (appt. 7/1/2020)                                                    2023

Michael Pasternak, Chairman                                                             2022

Denise DeLeo, Secretary                                                                    2021

Robert Mullen                                                                                      2023

Doris Rousseau, Vice Chair                                                                2021

Jason Gonsalves                                                                                  2022

Tracey L. Wallace                                                                                2021

Gregory O’Donnell (appt. 1/20/21)                                                    2023

 

CONSERVATION COMMISSION

Karen Smigel                                                                                         2021

John V. Costa                                                                                       2023

Robert Camara, Vice Chairman                                                           2023

Matthew K. Talbot                                                                              2021

Joseph Duarte                                                                                      2021

Renee Driscoll                                                                                      2023

Bonnie Mendes                                                                                    2022

 

COUNCIL ON AGING

Director

Shauna Geary

Samantha Ramos, Assistant Director (resigned 5/10/2020)                                         

 

Council on Aging Board

Sheila Weinberg, Vice Chair                                                               2022

Mildred Travers                                                                                   2021

Lucille D’Allaire                                                                                   2022

Roland Bernado                                                                                   2022

Anthony Kucikas                , Chairman                                                             2021

Joan Cowen                                                                                          2021

Ann Marie Couture (resigned 6/30/20)                                             2020

Vacant                                                                                                    2023

Shauna Geary, Secretary (ex officio member)

 

SOMERSET CULTURAL COUNCIL

Maria Monte                                                                                         2021

Diane Goodwin                                                                                     2021

Laura Latour, Chairperson                                                                  2022       

Emily Esten (resigned 1/20/2021)                                                       2022

Michael Monte                                                                                     2022

Carolyn Lazarus (appointed 9/9/2020)                                              2026

Robert Soares (appt.10/14/2020)                                                        2026

Norman J. Larsen (appt. 10/14/2020)                                 2026

Gayle Ulrich (appt.  10/14/2020)                                                         2026                                       

 

DISABILITIES COORDINATOR

Paul Boucher

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

Sharron Machamer                                                                              Steve Moniz, Selectman Representative

Joseph Bednarik Jr., Chairman                                                           Lori Belche           

Arthur Gauthier                                                                                    Ryan Mille                                                            

Lloyd Mendes, Vice Chairman                                                                          

Steven McNally                                                                                                                  

Joyce Mello                                                                                                                         

                                                                               

MUNICIPAL REPRESENTATIVE FOR GREATER FALL RIVER VOCATIONAL SCHOOL DISTRICT

Richard Brown

 

COMMUNITY PRESERVATION COMMITTEE

James O’Rourke, Historical Commission                          2021

Timothy Turner, Member at Large, Chairman 2021

Stephen Boland, Recreation Commissioner                     2021

Steven Moniz, Parks Commissioner                                  2021

Gary Simons, Planning Board                                            2021

Joseph Duarte, Conservation Commission                      2021

Antone Soares Jr., Housing Authority                            2021